ИСТОРИЯ
 

Славната история на Манчестър Юнайтед (част 1 и 2)

1878-1899

Манчестър Юнайтед е създаден през 1878г, но под различно име-Нютън Хийт.

Без да подозират ефекта, който ще има отбора над националния и световния футбол, работниците на жп-гарата в Нютън Хийт споделят общата страст към футбола като организират мачове срещу други жп-гари.

Когато лигата на Англия се сформира през 1888, Нютън Хийт смятат, че не са достатъчно добри за да станат съоснователи заедно с отбори като Блекбърн Роувърс и Престън Норт Енд.Клуба от Манчестър решава да се присъедини към първенствово 4 години по-късно през 1892г.

В следващите години отбора е разклатен от финансови проблеми и изглежда сигурен за фалит.Въпреки това, Нютън Хийт е спасен от местен собственик на пивоварна, Джон Хенри Дейвис.Според стара легенда Дейвис разбрал за тежкото състояние на клуба когато намерил кучето на капитана на отбора от Манчестър Хари Стафорд.

1910-1919

Думите Олд Трафорд влизат във футболната история за първи път през сезон 1909/1910.

Земята, върху която е построен стадиона, е купена от пивоварната в град Манчестър (Джон Хенри Дейвис).Самият Дейвис плаща за строителната работа, която започва през 1908г. под наблюдението на признатият архитект Арчибалд Лейч. До 1910г.отбора завършва преместването си на новият стадион като напуска старият си дом-Банк Стрийт.

Първият мач на Юнайтед на новия стадион се играе на 19 Февруари 1910г.Домакините губят с 4-3 от Ливърпул като 80,000 гледат мача.Два дена преди това, дървеният сектор на Банк Стрийт бива срутен от силни ветрове.Още по-голямо доказателство, че отбора се нуждае от нов дом.

"Червените дяволи" печелят втората си титла на Англия в края на първия пълен сезон на Олд Трафорд-1910-1911.Отбора грабва първото място в последният мач от сезона като побеждават с 5-1 Съндърланд у дома.

Освен донеслият победата срещу Съндърланд Харолд Холс, Юнайтед притежават още един класен нападател-Енох Уест,който се превръща в основна фигура през втория сезон на "театъра на мечтите".Той бележи 19 гола по време на шампионата и помага на отбора да спечели Чарити Шийлд в мач срещу Суиндън.Крайният резултат от мача е 8-4.

Въпреки тази добра серия "червените дяволи" не успяват да задържат такова темпо и през сезон 1911/1912 защитаващия титлата си отбор завършва едва на 13 място.Секретар-мениджъра на клуба Ърнест Мангнъл решава да се присъедини към градския съперник Манчестър Сити.

Търсенето на нов човек на поста на Мангнъл завършва с подписа на Дж.Дж. Бентли, президент на футболната лига. Под негово ръководство червените достигат до четвърто място в шампионата през сезон 1912/1913.

Сезон 1913/1914 е период на смени и непостоянство, като Чарли Робъртс и Алекс Бел са продадени съответно на Олдъм и Блекбърн.Юнайтед завършват на 14 място, а Уест получава наградата за голмайстор на лигата за трети пореден път.

Следващият сезон се запомня със смяна на ръководството.През Декември 1914 ролята на секретар и мениджър се разелят за първи път.Бентли става секретар на отбора, а Джон Робсън е назначен за мениджър.

Тимът на новия мениджър е само бледа сянка на този, който се представя толкова добре преди това.От отбора спечелил купата на Англия през 1909г. остават само Джордж Стейси, Били Мередит, Санди Търнбъл и Джордж Уол. Не е изненада за никой крайното класиране на отбора-само 1 точка пред изпадащите.

1920-1929

Манчестър Юнайтед се завръщат в лигата на 30 Август 1919г. след 4-годишна пауза поради Първата световна война. Отбора е изцяло променен в първия си мач за лигата срещу Дарби Каунти.Само двама играча от стария тим остават при "червените дяволи'.

Били Мередит остава на Олд Трафорд, но се намира на прага на пенсиониране след запомняща се кариера.Изиграва само 19 мача през сезон 1919/1920, а Юнайтед завършват на 12 място в Първа Дивизия.Новият любимец на публиката-Джо Спенс,завършва сезона като голмайстор на отбора с 14 попадения. През следващия сезон отново е голмайстор, но отбора продължава да не се представя добре и завършва на едва 13 място.

Маниджъра Джон Робсън напуска клуба и е заменен от Джон Чапман, който заема стара роля на секретар/мениджър. По същото време бившият мениджър на червените Дж.Дж Бентли продължава да води Манчестър Сити, като отбора се мести на нов стадион-Мейн Роуд.

Мередит преминава в градския съперник и въпреки възрастта си се оказва фактор за Сити, докато Юнайтед отпадат в първия си сезон без него, спечелвайки само 8 от 42-та си мача през сезон 1921/1922.

Отбора на Чапман, който играе във Втора Дивизия не успява да си осигури промоция през сезоните 1922/1923 и 1923/1924, но лидерството на Франк Барсън помага на тима да завърши втори в класирането през сезон 1924/1925 и да си издейства промоция в Първа Дивизия. Манчестър Юнайтед е изпреварен единствено от Лестър и губи само 8 от мачовете си.

Добрата форма на червените се потвърждава от стабилно 9-то място през сезон 1925/1926. Отбора на Чапман прави и страхотен рейд за купата на Англия като отпада на полу-финал от Манчестър Сити след загуба с 3-0 на Брамъл Лейн. Късмета на Сити обаче ги изоставя на финала, където губят от Болтън.

Две месеца след началото на сезон 1926/1927 мениджъра на Юнайтед Джон Чапман е отстранен от поста си от футболната асоциация като причините остават неоповестени. Крилото Кларънс Хилдич приема ролята на играещ мениджър на отбора докато клуба търси заместник на Чапман.

Новият мениджър Хърбърт Бамлет пристига по-късно през сезона. Той е познат на феновете като съдията от четвърт-финала за купата на Англия срещу Бърнли през 1909г. Юнайтед губят с 1-0 в разгара на снежна виелица.Въпреки лошото време рефера решава мача да се доиграе и "червените дяволи" съумяват да спечелят мача и евентуално и купата на страната.

За жалост, Бамлет няма такова положително въздействие върху отбора и като мениджър. Отбора бавно почва да затъва в Първа Дивизия като финишира 15ти през сезон 1926/1927 и 18ти през 1927/1928.Малко подобрение се забелязва през сезон 1928/1929 когато червените достигат 12-то място. Джо Спенс продължава да бележи гол след гол, но дори той не може да спре бавният , но сигурен залез на тима...

1930-1939

Упадакът на отбора започва през 20те години на 20ти век и продължава и през началото на 30-те. Юнайтед завършва на 17-то място и изпълва своите фенове с отчаяние.

1940-1949

Избухването на Втората световна война измества футбола доста назад в съзнанието на хората в периода от 1939г. до 1946г. Дори и при липсата на футболна лига, Олд Трафорд остава център на вниманието.

1950-1959

Разногласие в съблекалнята води до напускането на Джони Морис в посока Дарби Каунти.Чарли Митън също напуска отбора, заминавайки за Колумбия. Някои от феновете на Юнайтед са обезспокоени от напускането на двете звезди на тима, но тези, които запазват вярата си в Бъзби, са скоро възнаградени.

Великият план на шотландеца е да даде шанс на младите играчи, които израстват под негово ръководство през втората половина на 40-те години.

Джаки Бланчфлауър и Роджър Бирн за едни от първите, които получават титлата "бебета" от английската преса. В дебютната им година за червените Манчестър Юнайтед спечелва шампионата за първи път от 1911г.

21-годишният Бирн играе голяма роля за успеха на отбора, като изиграва 24 мача и бележи 7 гола. По-късно левият бек става капитан на тима за период от 4 години.

През сезон 1955/1956 и 1956/1957 Бирн вдига шампионската титла като капитан на тим пълен с млади надежди.Еди Колман, Марк Джоунс и Дейвид Пег спечелват място в първия тим, като преди това печелят купата на Англия за младежи в продължение на 5 сезона.

1960-1969

След като създава един от най-големите тимове в Англия, Мат Бъзби е принуден да започне всичко отначало през 60-те. Трагедията в Мюнхен ограбва както него, така и футбола като цяло. Великият мениджър обаче не е човек, който бил се примирил със съдбата си. Веднага след като се възстановява от нараняванията, той започва да гради нов отбор.

Денис Вайълет е един от водещите играчи в тима. През сезон 1959/1960, оцелелият след трагедията играч, счупва рекорда на Джак Роули като бележи 32 гола за един сезон. Отбора като цяло завършва с 102 отбелязани гола, но допуска прекалено много (80) и завършва на 17-то място.

Вайълет не е единственият играч, който оцелява след трагедията от Мюнхен. Други като него са Бил Фолкс и Боби Чарлтън, които минават през младежките формации на тима. Ноби Стайлс минава същият път от младежкия състав до първия отборм, докато Денис Лоу идва от Торино за рекордната сума от 115,000 паунда.

Формата на Юнайтед в началото на новото десетилетие не е впечатляваща, но скоро всичко си идва на мястото.Червените стигат до финал за купата на Англия през сезон 1962/1963 и побеждават Лестър с 3-1.Два гола за успеха бележи Дейвид Хърд, а Денис Лоу добавя още един.

През следващия сезон Манчестър Юнайтед, вдъхновени от успеха си, започват да мислят и за титла-"червените дяволи" завършват втори, само 4 точки след Ливърпул. Сезон 1962/1963 се запомня с пристигането на Джордж Бест-младока от Белфаст, който се превръща в първата суперзвезда на футбола.Невероятните му умения с топката, силата и контрола го превръщат в любимец на феновете.

1970-1979

Спомените от триумфа в КЕШ започват да избледняват и на Юнайтед се налага да обърне вниманието си към търсенето на нов мениджър. Сър Мат Бъзби изгражда отбор, способен да се бори за титлата, само 10 години след като изгубва половината играчи от първия тим в трагедията от Мюнхен.Сега обаче Бъзби решава да се пенсионира и оставя червените в търсене на нов мениджър.

Първоначалното решение е да се назначи един от помощниците на Бъзби- Уилф МакГинес.Комбинацията от възрастни вече играчи и липсата на силен контрол над отбора означава, че МакГинес изнемогва на поста си. Поставянето в трансферната листа на играчи като Денис Лоу и Шей Бренан не помага на "червените дяволи".

На Уилф не се налага да се бори с многото проблеми около тима. През Декември 1970г. е освободен от поста си и Сър Мат е назначен временно за мениджър докато Юнайтед търси негов заместник.

1980-1989

Манчестър Юнайтед не започват по най-добрия начин 80-те години. През Януари 1980г. Тотнъм ги отстранява за купата на Англия още в първите кръгове. В началото на Март отбора на Дейв Секстън е разгромен с 6-0 от Ипсуич.

Въпреки това, червените се съвземат и съумяват да спечелят 8 от последните си 10 мача за лигата и да завършат на второ място, само 2 точки зад Ливърпул.

1990-1999

В зората на 90-те Алекс Фъргюсън печели първия си сребърен медал като мениджър на Манчестър Юнайтед, а Ливърпул печели последната си титла.

Първият триумф на Фърги за купата на Англия, след преиграване срещу Кристъл Палас, изглежда като временно явление, което спасява треньора от уволнение след пореден слаб сезон в лигата.Девет години по-късно, гола на Лий Мартин изглежда като повратна точка за невероятните успехи на "червените дяволи", които следват занапред.

През сезон 1992-93 първия футболен ешалон на Англия започва да се нарича "English Premiership" ("Английската Висша лига"). От тогава започва и истинския възход на Манчестър Юнайтед. Те печелят първи лигата и най-много пъти - цели 7 за 10 години. Последната година от века се оказва най-успешната в историята на клуба - Купа на Англия, спечелването на Премиершип иШампионската лига. Финалът в Барселона през 1999 година е обявен за най-драматичния в историята на европейските турнири. Манчестър Юнайтед побеждава Байерн Мюнхен с 2:1 с двата гола на влезлите като резерви Теди Шерингам и Оле Гунар Солскяер в даденото от Колина продължение.

2000-2006

Манчестър Юнайтед започва новото деситилетие, век и милениум в типичен пионерски стил. Отбора взема участие в новоорганизираното световно клубно първенство на ФИФА в Бразилия, но това става за сметка на участието на отбора за купата на Англия, чийто носители са именно червените.

 
 
 
This website is in no way authorised by Manchester United PLC. © Copyright by mmaster 2005. All Rights Reserved.